Limitovaná edice Mirka Trejtnara

#SKOBA

#BANNERS

#ITEM

#IMAGE '/user/documents/resources/webp/skba_banner-zavesime-story-vertikalni.webp'

#TITLE 'Zavěsíme i vaši story'

#DESC 'Máte doma památné triko, rifle, které pro vás hodně znamenaly, noviny ze dne, kdy jste se narodili? Přineste je do SKOBY a my vám z nich vyrobíme diář, zápisník, fotoalbum nebo skicák.'

#BUTTON 'Jak na to'

#LINK '/blog/zavesime-i-vasi-story/'

#COLOR '#C0E4E8'

#/ITEM

#/BANNERS

#TAGS

#TAG

#TITLE 'MirekTrejtnar'

#LINK '/workshopy'

#/TAG

#/TAGS

#GALLERIES

#GALLERY 'Edice Mirka Trejtnara'

#ITEM

#URL '/user/documents/resources/webp/blog/Mirek-galerie-1.webp'

#TITLE 'Edice Mirka Trejtnara'

#AUTHOR 'Photo © Alexandr Hudeček'

#/ITEM

#ITEM

#URL'/user/documents/resources/webp/blog/Mirek-galerie-2.webp'

#TITLE 'Edice Mirka Trejtnara'

#AUTHOR 'Photo © Alexandr Hudeček'

#/ITEM

#ITEM

#URL'/user/documents/resources/webp/blog/Mirek-galerie-3.webp'

#TITLE 'Edice Mirka Trejtnara'

#AUTHOR 'Photo © Alexandr Hudeček'

#/ITEM

#/GALLERY

#/GALLERIES

#/SKOBA

Mirek Trejtnar je soused. Bydlí kousek od SKOBY, takže dílnu navštěvuje často. A je taky loutkař. Vlastně je to jeden z posledních mohykánů tradičního loutkařského řemesla.

Vše začíná kresbou. Každá má jinou energii a vydá se jiným směrem

Mirek je v každém případě velmi respektovanou personou. Jak mezi kolegy, tak mezi svými žáky. Těch už vychoval spoustu po celém světě. Spolupracuje s pražskou AMU, učil na St. Martin's College v Londýně nebo taky v Portugalsku či v Hong Kongu. Pořádá také loutkařské řemeslné workshopy, o které je nebývalý zájem.

A už se k tomu dostáváme. Ke spojení Mirka Trejtnara se SKOBOU došlo především díky řemeslu. Obě strany chovají velký respekt k tradičním postupům – ať už se jedná o knižní vazbu nebo práci se dřevem – zároveň ale nejsou uzavřeny jen do zakonzervovaných metod. V obou případech je trefné hovořit o přesahu, řemeslném i žánrovém.

Stejně tak jako SKOBA postupně rozšiřuje svůj repertoár od diářů, přes fotoalba a zápisníky až třeba k designovým lampám, Mirek Trejtnar nekončí u loutek. Je to jen jedno z ramen, vylévající se z jednoho řečiště. „Každý projekt začíná s kresbou. Ta se promění v obraz, sochu, loutku, automata. Je těžké udržet a zachytit energii, která je v kresbě uložená,“ popisuje Mirek svůj přístup.

#EMBED 'Edice Mirka Trejtnara'

Zvláště automata stojí za samostatnou zmínku. Představte si něco jako analogového robota, který hýbe rukama i nohama, kroutí hlavou. S tváří i tělem ručně vytesanými, se šlachami z prádelní šňůry, které jsou napojeny na od pohledu jednoduchý systém dřevěných kol a převodů – počítač má v tomto případě roli pouhého udavače elektro-impulzů. Nebo si nic nepředstavujte a rovnou se podívejte: https://www.youtube.com/watch?v=EuVm8JE00mk&ab_channel=puppetsinprague nebo zde www.puppetsinprague.eu.

A od kresby se odvíjí také Mirkova spolupráce se SKOBOU. Původní originální obrázky, nakreslené výhradně pro SKOBU, se v dílně potáhnou a použijí na vazbu. Nejde o kopii, nejde o starší díla, která už posloužila jinému účelu. Však se podívejte, Mirek má na webovkách SKOBY celou malou soukromou galerii: https://obchod.iskoba.cz/diare/?pv17=672

www.kidpraha.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení