Učebna 10

SKOBA dozrála k dalšímu kroku. Významnému kroku. Částečně do neznáma. Ale jak to u takových kroků bývá, s o to větším přesvědčením. Při naší dílně vznikne učebna. UČEBNA 10 celým jménem. Bude vycházet z principů, na kterých je SKOBA postavená, zaměřená bude převážně na starší děti. Za osm let fungování dílny dospěli její tvůrci k přesvědčení, že je potřeba ne jen vyrábět, ale zkušenosti také předávat.

Určitě jste si všimli, že v souvislosti se SKOBOU mluvíme pravidelně o tom, že chceme být užiteční, neškodit svému okolí, využívat věcí v plné míře, dávat nové šance těm vysloužilým. Jsme do velké míry svázaní materiálem, tedy zákonitostmi, které nelze obejít, ale právě tenhle pevný základ nám dává ohromnou svobodu stavět nad ním. Můžeme dát prostor imaginaci, přemýšlet organicky.

Tak to všechno platí dál. Nic se nemění. Jen rozšiřujeme záběr. Nový začátek, restart, jsou pojmy, které dávají SKOBĚ obsah, máme je v sobě, jsou něčím jako étosem naší dílny. A řídíme se jimi, ať vyrábíme vazby na diáře či zápisníky nebo třeba lampy. 

Anebo také nemusíme vyrábět (nebojte, nepřestáváme, na to nás to baví příliš:). Užiteční, ba přínosní, můžeme být, i když vám anebo vašim dětem předáme něco z toho, co jsme se za ta léta naučili. Třeba i od lidí, kterými jsme se přirozeně obklopili. Také to je energie, kterou bychom rádi pod hlavičkou SKOBY poslali dál. Takže co očekávat od UČEBNY X10 konkrétně?

Základem je pro nás papírPapír je médium, magnetické pole, které k sobě přitahuje obsah. Lze ho popsat, pokreslit, pomalovat, proděravět, potisknout. To umíme ocenit, ale zdaleka ne všechno naučit. Proto jsme přizvali pár lidí z našeho okolí, pro které jsou práce s textem, typografiegrafický design nebo tvorba animovaného filmu profesí. A dohodli se s nimi na lektorské spolupráci.

Vše výše zmíněné bude také náplní jednotlivých seminářů. Půjde o semestrální bloky po 15 hodinách, zaměřit bychom se chtěli hlavně na starší děti od cca 10 let. 

Takže. Pokud byste sobě nebo svým dětem rádi dopřáli zjištění, že kreativita a nezávislost mohou být mnohem silnější, pokud za nimi stojí i respekt k řemeslu a pochopení jeho principů, pokud to ale zároveň nespojujete s ambicí stát se „výkonnostním akademikem“ a jsou vám blízké termíny jako poctivost, tolerance či nezávislost... mohli bychom si rozumět. 

Dobrá zpráva nakonec: DESÍTKA sídlí dvě minuty chůze od dílny SKOBA. Startujeme na podzim 2023!